Haber

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Batı Trakya Türklerinin Yunanistan’a girişlerinin engellenmesini kınadı.

ÂLÂ Parti Sözcüsü Kürşad Güçlüli, “Batı Trakya Türklerinin yanındayız. Bugün Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Sn. İpsala (Kipi) sınır kapısı Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığımızı bir an önce düzeltilmesi için gerekli girişimlerde bulunmaya ve Yunan makamlarını bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.”

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Severli, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Lideri Hasan Küçük’ün Yunanistan’a girişine izin verilmeyerek İpsala sınır kapısından Türkiye’ye girişinin reddedilmesine ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Zorlu’nun açıklaması şu şekilde:

“Batı Trakya’nın Türklüğünün Yanındayız! Batı Trakya Türk Dayanışma Derneği Genel Lideri Sn. Yunanistan’a girmesine izin verildi.

Az önce Hasan Bey ile görüştük. Yasağın Batı Trakya Türklerinin haklarını savunmak için yaptıkları konuşmalar nedeniyle 25 Nisan 2023’te getirildiğini belirtti.

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği, Batı Trakya Türk Azınlığının hakları için yürüttüğü mücadelenin çatı örgütü ve halka yararlı bir dernektir.

Elbette bu mücadele Türkiye’nin tarihi ve yasal hakları/sorumlulukları dikkate alınarak yürütülmektedir.

Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığımızı bu kabul edilemez kararın bir an önce düzeltilmesi için gerekli girişimlerde bulunmaya ve Yunan makamlarını bu yanlıştan dönmeye davet ediyoruz.”

haberkocakoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu