Ekonomi

Suudi ve Kuveytli turistlere “Amasya-Samsun’a gel” tanıtımı

Emre ERGÜL

2009 yılında kurulan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA), bu yıl Ortadoğulu turistleri Karadeniz’in iki incisi Samsun ve Amasya’ya çekmek için harekete geçti. OKA yetkilileri, 2023 çalışma programı kapsamında “Kültür ve Doğa Turizmi Ekseninde Marka Şehirler için Sonuç Odaklı Program” kapsamında Suudi Arabistan ve Kuveyt’teki turizm acenteleri için iş geliştirme odaklı tanıtım türü düzenlenmesine karar verdi. .

Buna göre OKA yetkilileri, 1-4 Haziran tarihleri ​​arasında 20 kişiden oluşan Suudi ve Kuveytli acente temsilcilerine Samsun ve Amasya’nın doğal güzelliklerini tanıtacak. Program kapsamında tanıtılacak yerler şöyle:

-Atakum

-Ayvacık

-Salıpazarı

-Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

-Ambarköy

-Boraboy

– Amasya Yalıboyu Residences OKA’dan yapılan resmi açıklamada, “Programın son gününde ilgili acenteler ve yerel işletmeciler ile görüşülerek B2B görüşmelerinin yapılması planlanıyor” denildi. 8 bin 500 yıllık geçmişe sahip ve 14 medeniyete ev sahipliği yapan Amasya ile ilgili turizmde son rakam geçen yılın son çeyreğinde açıklandı; 2022’nin ilk 9 ayında 281 bin 384 yerli ve yabancı turist şehri ziyaret etti.

Amasya Valisi Mustafa Masatlı o dönemde yerel basına yaptığı açıklamada, “İlimiz adeta bir açık hava müzesi. Amasya’mızın turizm potansiyelini artırmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi. Samsun ile ilgili en son turizm bilgisi 2021 yılına ait. Kentin Kültür ve Turizm İl Müdürü Adnan İpekdal’ın verdiği bilgiye göre, 2021 yılında Samsun’u 474 bin 138 turist ziyaret etti. Birden fazlası şehir dışından olmak üzere 50 bin kişinin katıldığı açıklandı. 30 Ağustos – 3 Eylül 2022 tarihleri ​​arasında kentte düzenlenen Teknofest.

bandirmaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu