Haber

Cengiz-Kolin-Kalyon ortaklığındaki metro inşaatında işçiler iş bıraktı

İstanbul Küçükçekmece’de Cengiz-Kolin-Kalyon iştiraki altında üretimi devam eden Halkalı Havalimanı Metro şantiyesinde çalışan işçiler, düşük zamlara karşı bugün eylem yaptı. Farklı birimlerde çalışan çalışanlar, %34 bile olmayan mevcut artışa karşı birleşti. Personel, tüm fiyatları% 75 oranında artırmak için kendi aralarında anlaştıklarını açıkladı.

İşçiler, şantiyenin proje müdürü ile görüştü. Proje yöneticisi işçilere, “Biz size zaten asgari ücretin üzerinde ödeme yaptık, istediğiniz oranı vermemiz mümkün değil” dedi. Çalışanlar istedikleri oranı vermezlerse işten ayrılma haklarını kullanacaklarını söyleyince proje yöneticisi, “Bizi tehdit mi ediyorsunuz? Ne yaparsanız yapın size bu maaşı vermeyeceğiz” dedi.

İŞÇİLERDEN YÜZDE 75 ARTIŞ İSTEĞİ

İşçilerin ortak taleplerinin yer aldığı açıklama şöyle:

“Biz HYH Metro İnş. Name Paydaş çalışanları olarak ücret artış oranının adil olmadığı ve insanca yaşamak için yeterli olmadığı görüşündeyiz. Talebimiz bu artış oranının ayrım gözetmeksizin tüm birimler ve tüm çalışanlar için %75 olması. Tüm birimler olarak bu talep üzerinde mutabakata varılmıştır. Ayrıca bilinmelidir ki, talebimiz yerine getirilinceye kadar ve bu iddia sırasında bir çalışan işten çıkarılsa bile haklı davamız devam edecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu