Haber

Fransa ile Fas arasında konsolosluk hizmetlerinin normalleştirilmesi konusunda anlaşmaya varıldı

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, Fransa’nın son birkaç aydır Fas ile gerilim yaşadığı konsolosluk hizmetlerinin yeniden normalleştirilmesi konusunda fikir birliğine vardıklarını açıkladı.

Colonna, Fas’ın Rabat kentine yaptığı resmi ziyarette mevkidaşı Nasser Burita ile ortak basın açıklaması yaptı.

Fas’ın 2022 FIFA Dünya Kupası’nda kayda değer bir başarıya imza attığını dile getiren Colonna, “Fas takımı çarşamba akşamı çok iyi bir maç çıkardı. Eminim (bu) Fas Milli Takımı için güzel bir maceranın başlangıcıdır. ” söz konusu.

Colonna, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 2023’ün ilk çeyreğinde Fas’a resmi bir ziyarette bulunacağı bilgisini paylaştı.

Faslı mevkidaşı ile bir anlaşmaya vardıklarını ve son birkaç aydır Rabat-Paris ortasında sorun yaşayan konsolosluk servislerinin anlaşmaya vararak yeni tedbirler almalarını sağlamak için yeni tedbirler aldıklarını belirten Başkanlık Divanı, Fransa Bakan, vize konusunun yanı sıra ekonomik, kültürel, eğitim, güvenlik ve üniversite konuları da dahil olmak üzere birçok alanda iş birliğini ele aldıklarını bildirdi.

Colonna, Faslı mevkidaşıyla iklim değişikliği, küresel gıda güvenliği, elektrik, terörizm ve aşırıcılık gibi iki ülke için kilit önem taşıyan konuları da görüştüklerini söyledi.

Fransa’nın Batı Sahra meselesindeki tutumunun değişmediğini belirten Fransız Bakan, Paris’in Batı Sahra meselesinde ateşkesi ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunu desteklediğini belirtti.

Colonna, Fas’ın Batı Sahra’da özerklik talebine ilişkin Fransa’nın tavrının değişmediğini, ülkesinin müzakerelerin devam etmesini desteklediğini aktardı.

Geçen yıl Fransa’nın Cezayir, Tunus ve Fas vatandaşlarına vize kısıtlaması getirmesi bu ülkelerle ilişkilerinde yeniden gerginliğe neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu