Haber

Türkiye “25 Mayıs Afrika Günü”nü kutluyor

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Afrika ülkelerine yaklaşımının Afrika Birliği’nin kurucu unsurlarıyla tamamen örtüştüğünü ve kıtada bütüncül, kapsayıcı, karşılıklı saygı ve kazan-kazan eşit payına dayandığını belirtti.

Bakanlık tarafından “25 Mayıs Afrika Günü” münasebetiyle yapılan yazılı açıklamada, “Afrika Birliği’nin kuruluşunun 60. yıl dönümüne denk gelen 25 Mayıs Afrika Günü vesilesiyle tüm Afrikalı kardeşlerimizin en içten dileklerimizle kutlarız. Bütünleşmiş, barışçıl ve müreffeh bir kıta için Afrika halklarının ideallerini temsil eden Birlik.” kelime kullanıldı.

Afrika Günü kapsamında Afrika Kültür Rezidansı ile kıta işbirliğinde Afrika El Sanatları Sergisi ziyarete açılacak ve “Cumhuriyet’in 100. Yıldönümünde Türkiye-Afrika İlişkileri” konulu panel düzenlenecek. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar’ın temsil edildiği Ankara’da ikamet eden Afrika ülkeleri Büyükelçilerinin düzenleyeceği kutlama etkinliğinde de birer konuşma yapacağı belirtildi.

Pan-Afrika ruhunun kurumsallaşmasının 60. yılında uluslararası toplumun saygın, aktif ve kilit aktörü haline gelen Afrika’nın bu anlayışla Afrikalı dostların barış, istikrar ve kalkınma çabalarını tam olarak desteklediğine işaret ederek, ve uluslararası platformlarda Afrika’nın varlığını artırmaya yönelik girişimlerde bulunmaktadır. verildiği vurgulanmıştır.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Afrika ülkelerine yaklaşımımız, Afrika Birliği’nin kuruluş ilkeleriyle tamamen örtüşmekte ve kıtada bütüncül, kapsayıcı, karşılıklı saygı ve kazan-kazan eşit ortaklığına dayanmaktadır. 1963 ruhunu ve Afrika’nın gelecek ufkunu paylaşmaktadır, Gündem 2063 ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine büyük önem atfediyoruz.

16-18 Aralık 2021 tarihlerinde ülkemizde düzenlenen 3. Türkiye-Afrika Zirvesi ile yeni bir boyuta ulaşan iş birliği ve dayanışmamızı Afrika Paydaş Politikamız kapsamında geliştirmeye devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu